מידע וטיפים

בדיקות גנטיות, תזונת ספורט ופעילות גופנית

עולם התזונה והכושר הינו עולם מרתק ומלא חידושים, כאשר מי מאתנו לא חולם על הפחתת משקל, הפחתת אחוזי שומן ומראה מוצק וחטוב.

פעמים רבות אנו מחליטים שהנה הגיע הזמן לעשות שינוי, נרשמים לסטודיו עם האימונים החדשניים ביותר, מבצעים פעילות אירובית בכמות רבה, מתחילים להרים משקולות בחדר הכושר – וכל זה על מנת להגיע לתוצאות שחלמנו עליהן.

הבעיה היא שיש פער ניכר בין מידת ההשקעה בפעילות גופנית לבין התוצאה רצוייה שלשמה אנו מתאמנים, כגון הפחתת אחוזי שומן, הפחתת משקל או תחרות ריצה, שכן רבים משקיעים ולא רואים תוצאות ולא מבינים מה הסיבה לכך.

ובכן, הסיבה נעוצה בתזונה. רבים דווקא לא שמים לב לפרט קטן אך המשמעותי ביותר לצורך השגת היעדים והמטרות שלנו. גם מבחינת עולם התזונה, כאשר התחלנו לתת תשומת לב לנושא, רב הנסתר על הגלוי ולא מעט פעמים אותה דיאטה נכשלת מספר פעמים.

בשנים האחרונות עולם התזונה התפתח כל כך מבחינת יכולת החיזוי והדיוק שע"י בדיקה גנטית פשוטה של חברת MyBio ניתן לגלות עולם שלם של מידע ותוכן לגבי הסיכון הבריאותי אליו אנו חשופים, אופן התגובה שלנו למזונות שונים והשפעתם על הבריאות והפחתת המשקל, מידת הרעב שלנו, נטייה להשמנה וכן אפילו לאילו אימונים גופניים יכול גופנו להגיב ביעילות רבה יותר ולאילו פחות ומהן הסכנות לפציעות.

השימוש באפשרות לבדיקות גנטיות בתחום הספורט והתזונה חשף בפניי עולם שלם של מידע וידע עבור המטופלים הפוקדים את הקליניקה שלי לתזונת ספורט, שבה אני מטפל בספורטאים, בבעיות מטבוליות ובעודף משקל. אחד המקרים הזכורים לי היטב היא מטופלת שלא הצליחה להפחית ממשקלה 7 ק"ג עודפים ולאחר נסיונות רבים הגיעה אלי לטיפול, לכן החלטתי לבצע לה בדיקה גנטית. לאחר קבלת התוצאות התברר שהיא דווקא מגיבה היטב לשומנים ולא לפחמימות וחלבונים, כך שדיאטות דלות פחמימות ועשירות בחלבון לא השפיעו עליה, למרות הפעילות הגופנית אותה בצעה. עקב הממצאים התזונה השתנתה מקצה אל קצה – לתזונה מבוססת על שומנים (פלאו) ותוך כדי התהליך המטופלת הצליחה להפחית ממשקלה 5 ק"ג, הפחתת אחוזי שומן ושימור מסת שריר תוך שיפור בערכי בדיקות הדם.

אין ספק שהבדיקה חסכה למטופלת כשלונות נוספים ועזרה לה להגיע לתוצאות הרצויות במקום לבצע מניפולציות תזונתיות שניסתה בעבר ולא צלחו, וכן עבורי כתזונאי שאמור לעזור למטופלים שלי הבדיקה סייעה "לנתח" את הבעיה כבר בפגישה הראשונה וללא צורך בנסיונות במניפולציות תזונתיות שלא הועילו לאור עברה של המטופלת.

בנוסף למידע התזונתי, מתקבל מידע בעל ערך מוסף בכל הנוגע לפעילות גופנית, שכן מתאמנים רבים מתאמנים שעות רבות ולא מגיעים לתוצאות הרצויות ולכן גם התסכול הרב. אין ספק שתזונה שאינה נאותה משפיעה על תחושת ההישג וההגעה לגוף שחלמתם עליו, אך מסתבר שגם לאופי וסוג הפעילות ישנה השפעה על התוצאה.

ראשית, הבדיקה מאפשרת להבין את פרופיל השריר, כלומר – האם אנו בעלי סיבי שריר לבנים המותאמים לפעילות גופנית אנאירובית כגון ספרינטרים או מכון כושר, או שמא אנו בעלי סיבי שריר אדומים שלהבדיל מהלבנים "מתעייפים לאט" – כלומר מתאימים לפעילות אירובית כגון שיעורי מדרגה, ריצה ושחייה. לאחר שנדע את פרופיל סיבי השריר נוכל להבין האם אנו בעלי נטייה גנטית טובה יותר לפעילות אירובית או פיתוח כוח וכך למקד את האימון שלנו בצורה מיטבית, כמובן בשילוב עם תזונה נכונה.

ומה לגבי יכולת שריפת שומן? ובכן זה הוא החלום הרטוב של כל אחת ואחד מאתנו, וגם לכך יש לנו גן בשם LPL המסייע לשריפת השומנים. אך אין הדבר אומר שלאדם מסויים ביטוי הגן הוא אינו משמעותי ועל כן לא יוכל לשרוף שומן, אלא שהוא פשוט יצטרך לעבוד קשה יותר ולתת דגש לנושא התזונה והאימונים.

תמיד ישנם אנשים שמתאמצים פחות וגופם נראה חטוב אך זאת בשל ההשפעה הגנטית המיטיבה עם אותם האנשים.

לסיכום, אסיים ואומר שהחיבור בין פעילות גופנית לתזונה נכונה, המותאמת בדיוק עפ"י הגנטיקה שלכם בהתבסס על אבחון MyBio, תסייע לכם להגיע לתוצאות שתמיד רציתם ולא ידעתם איך, כמה ולמה.

פעילות גופנית + תזונה + גנטיקה תיתן מידע מקיף ותוצאות אופטימליות.

      נכתב ע"י אלעד שביט – תזונאי ספורט, מרצה לתזונת ספורט בקורסי מאמנים "המכללה האקדמית וינגייט"

© כל הזכויות שמורות | עיצוב: sleepwalkers | מימוש: shoof

fixed_image
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן