רקע מדעי

M 0
מספר הגרסאות הגנטיות המבדילות בין אנשים
M 0
מספר הבסיסים הגנטיים
0
מספר הגנים באדם
% 0

דמיון בין אדם לזבוב

% 0

דמיון בין אדם לבננה

% 0

דמיון בין אדם לשימפנזה

% 0

דמיון בין אדם לאדם

למרות ש 99% מההרכב הגנטי של כל בני האדם זהה לחלוטין,
יש כ-10 מליון גרסאות גנטיות שונות המבדילות בין אנשים.
לכן הצרכים התזונתיים של כל אדם הנם ייחודיים הודות לגנטיקה, גם אימון גופני זהה אינו יעיל באותה מידה עבור כל אחד הכרות אישית הנה חיונית ונחוצה כדי להגיע לתכנית תזונה כמו גם לתכנית אימון גופני עם תוצאות אופטימליות.

מהו DNA?

מי ומה אנחנו נקבע במידה רבה על ידי ה- DNA שלנו.

DNA הוא חומר הנמצא בגרעין (הליבה) של כל תא בגופנו. הדנ"א הוא הקוד – התבנית – או המתכון, על פיו נקבע המראה שלנו: גובה, צבע עור, עיניים, שיער, נטייה למחלות ותכונות פיזיולוגיות. המבנה הגנטי שלנו הוא ייחודי – דומה לטביעת אצבע שלנו, כי בעולם כולו אין שני אנשים זהים מבחינה  גנטית (למעט תאומים זהים- וגם זה לא לגמרי).

הדנ"א מורכב מארבעה קודונים – השקולים לארבע אותיות – ונקראים נוקליאוטידים. הסדר – או הרצף – של מספר מאות נוקליאוטידים מרכיב את המתכון לגן. ישנם רצפים רבים שאינם מקודדים לגנים אלא לאזורי בקרה, למשל. וישנם אזורים שלמים שעדיין לא ברור למה הם "מקודדים".
סידור הנוקליאוטידים הוא בשתי שורות מקבילות המחוברות ביניהן כסולם. נקראות "דו-גדיל".

מהו גן?

גן הוא רצף של מאות או אלפי נוקליאוטידים המהווה מתכון לחלבון. למשל – מתכון לסיב שריר, לסיב שערה או מתכון לאנזים המפרק סוכר. 

ישנם גנים יחידים שקובעים תכונה מסוימת – למשל אי סבילות ללקטוז. ישנן תכונות המורכבות מקבוצה של גנים, כמו מטבוליזם של כולסטרול.

SNP, מוטציה ואנחנו…

גן מסוים יכיל באופן עקרוני את אותו רצף נוקליאוטידים אצל כל בני האדם. אז מה בכל זאת ההבדל?
שינויים קטנים בנוקליאוטיד בודד יוצרים שונות בין בני האדם באוכלוסיה. שינויים אלה נקראים SNP. ה-SNP עשוי ליצור הבדלים בפעילות הגן בין אדם לאדם ועדיין להיחשב נורמאלי.
אם אותו שינוי בודד מתרחש בנקודה בגן שגורמת ל"תקלה" בחלבון או נזק הפוגע בפעילותו – אותו שינוי יקרא מוטציה.
ישנן מוטציות רציניות בהן חסרים חלקים שלמים של הגן – או מוכפלים. ישנן מוטציות בהן נכנסים נוקליאוטידים "זרים" לגן וגורמים לכל ה"מתכון" להיות חסר משמעות ועוד.

ישנם מאות ואלפי SNP ידועים. לחלקם אין משמעות כלל בתפקוד החלבונים (או שאינה ידועה עדיין)  ולחלקם יש משמעות ביעילות של פעילות החלבון, למשל.

לפענוח המשמעות של כל SNP שמתגלה יש ערך רב. בדיקת Nutrifit בודקת SNP ידועים במעל 120 גנים ומסתמכת על עבודות מדעיות שנעשו על מנת להוכיח את השפעתם.
 

מהי נוטריגנטיקה (NutriGenetics)?

נוטריגנטיקה הוא ענף חדש בגנטיקה המנתח את הקשר בין הגנטיקה לבין תכונות הקשורות לאורח חיים, תזונה וספורט. מטבוליזם של מרכיבי מזון שונים, יכולת עיבוד וספיגת ויטמינים, התאמה לסוגים שונים של ספורט וכדומה.

בעקבות ניתוח של המפה הגנטית של אדם, ניתן להמליץ על אימוץ הרגלים המתאימים לנטייה הגנטית שלו.


מהי נוטריגנומיקה (NutriGenomics)?

נוטריגנומיקה הוא תחום מחקר חדשני שמטרתו להבין מדוע אנשים מגיבים באופן שונה כלפי אותו סוג מזון.

תזונה מותאמת אישית היא יישום של נוטריגנומיקה, אשר באמצעותה ניתן להתאים לכל אדם תפריט תזונה על פי ה-DNA האישי שלו. באמצעות תזונה מותאמת אישית ניתן לשפר את אורח החיים והבריאות הכללית, להפחית סיכון למחלות ולהפחית משקל באמצעות דיאטה אידיאלית לכל אחד ואחת.

 

בדיקת Nutrifit

בדיקת Nutrifit מתבססת על SNP של מעל 50 גנים הקשורים לתזונה ואורח חיים. אלגוריתם שפותח בחברה לוקח את המידע הרב והמורכב שמתקבל והופך אותו לבעל משמעות מעשית.


כיצד נבחרו ה- SNP לבדיקה?

בחירת ה-SNP לאנליזה הגנטית נעשתה לאחר סקירת של מאות מאמרים מקצועיים שפורסמו בעיתונות המקצועית ברמה הגבוהה ביותר.

מתוכם נבחרו מחקרים אשר כללו מדגם רחב של אנשים ונערכו לאורך זמן רב וכללו נשים וגברים. מחקרים אלה הראו את הקשר שבין גן מסויים לבין תכונה מסויימת, ובין SNP מסוים לפעילותו של אותו הגן.

פרויקט הגנום האנושי

פרויקט הגנום האנושי הוא פרויקט בינלאומי הנמשך החל מ-1990, בתקציב של 15 מיליארד דולר, ומטרתו לקבוע את רצף הבסיסים המרכיבים את הקוד הגנטי של בני האדם ולזהות בהם אתרים פונקציונליים כגון גנים. התוצר הסופי של הפרויקט הוא רצף של DNA וזיהוי רצפים בתוכו ואחסון המידע בבסיס נתונים, זיהוי וכימות הגנים המרכיבים את DNA האדם ושיפור הכלים לניתוח הנתונים. 

הנתונים שנאספו במסגרת הפרויקט מספקים כלים רבים למחקר נוסף הקשור לDNA האדם. בין הנושאים הקשורים לגנטיקה אותם חוקרים נמצא תחום הנוטרוג'נטיקס, הממפה את ההשפעה של התזונה והשונות הגנטית האישית של כל אדם.

© כל הזכויות שמורות | עיצוב: sleepwalkers | מימוש: shoof

fixed_image
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן