פרסומים

רוק מתקדם: יריקה אחת תמחיש עד כמה ההזדקנות הביולוגית שלכם מהירה

האם זהו מהפך: באמצעות דגימת רוק שנלקחת מביתכם, תוכלו לגלות ממצאים מדהימים על גופכם, כמו מהו הסיכוי הפוטנציאלי שתתמכרו לאלכוהול, לאילו ויטמינים זקוק גופכם ואפילו עד כמה הגוף שלכם מפרק היטב את הממתקים. וכמה זה עולה?

האם ההזדקנות שלכם מהירה מהממוצע? האם יש לכם סיכון גבוה יותר להתמכר לאלכוהול או לניקוטין? ועד כמה הגוף שלכם מפרק היטב את הקפאין ואת הלקטוז? על שאלות אלו, ועל עוד עשרות אחרות, עונה בדיקה גנטית המתבצעת על ידי בדיקת רוק פשוטה, שבאמצעותה ממפים למעלה מ-120 גנים ומאפיינים 35 תכונות גנטיות בתחומים שונים הכוללים בעיקרם תזונה וספורט. את השירות החדשני והמסקרן הזה מספקת חברה חדשה בשם MyBio, הנציגה הבלעדית של חברת GenePlanet בישראל, אחת מהחברות המובילות בתחומה באירופה. הבדיקות שלכם, אגב, נשלחות לשבדיה ובסופן תקבלו ספר עב כרס בן 115 עמודים המפרט את מצב גופכם.

 

הבדיקה הגנטית, המבוצעת בסך הכל על ידי יריקה לתוך כלי פלסטיק בביתכם, נועדה לביצוע באופן חד-פעמי, משום שתוצאות הבדיקה זהות אם היינו עוברים אותה לפני 20 שנה או לאחר 20 שנה. כדי להפוך את תוצאות הבדיקה למעשיות, MyBio מציעה שלב נוסף הלוקח את הבדיקה צעד אחד קדימה: לאחר קבלת הדוח מתקיימת פגישה ייעוץ עם יועצי תזונה אשר עברו הכשרה ספציפית בנושא התאמת תזונה ואורח חיים לפי הגנטיקה. שילוב תוצאות הבדיקה הגנטית, יחד עם תוצאות בדיקות הדם ושאלון הרגלי התזונה, מאפשרים קבלת מבט מלא על מצבו הנוכחי של הנבדק, ובעזרת יועצי התזונה מדייקים עבור על אחד ואחת את התזונה ואורח החיים המתאימים ביותר לרגע זה.

לרקוד על הדם

תחום המיפוי הגנטי מבוסס על תחום מדעי הנקרא נוטרו-גנטיקה (NutriGeneteics) – הגנטיקה של התזונה. מחקרים רבים פורסמו בשנים האחרונות על הקשר הקיים בין תזונה לגנטיקה. הבדיקה מבוססת על אלגוריתם מתקדם שפותח בעשור האחרון ויושם בהצלחה על למעלה מ-50 אלף גברים ונשים ברחבי העולם.

מאחורי היוזמה עומדת נועה לור כרמלי, יזמית ומנהלת MyBio, שבמשך יותר משני עשורים שימשה בתפקידי ניהול בכירים בחברות מובילות, בהם סמנכ"לית השיווק של יורוקום, נציגת Nokia בארץ. "בשיחה אקראית עם חבר, לפני כשנה וחצי, התוודעתי לראשונה לקונספט של תזונה בהתאמה אישית לפי הגנטיקה", היא מספרת ל-NRG "כמי שכל החיים מתמודדת עם אתגר המשקל, הרעיון נשמע לי הגיוני ונכון. כעבור מספר חודשים הקמתי את MyBio, תוך שאני מייצגת כאמור את חברת Geneplanet האירופאית".

 

האם מידע זה מדויק מבחינה רפואית? האם ניתן להסתמך עליו לגבי קביעת החלטות גורליות? 

"השירות והאבחון המוצעים אינם רפואיים אלא בקטגורית הלייף סטייל. התחום שעליו השירות מבוסס נקרא Nutrigenetics, שהוא תחום מדעי לחלוטין. במהלך האבחון נדגמים 120 גנים מוגדרים מדגימת הרוק של הנבדק, כשכל אחד מהם עם מובהקות מחקרית בנוגע לרמת הייצוג שלו בהתייחס למאפיין מסוים הקשור לתזונה או לאורח חיים בריא. המטרה של האבחון היא לדייק בתזונה על ידי תוצאות בדיקת הדנ"א, המשקפת את הפוטנציאל הפיזיולוגי. בכל אופן המטרה אינה ייעוץ לגבי מחלות, אלא תזונה נטו.

האם הבדיקות שנעשות בהסתמך על רוק זהות אם יבוצעו על ידי דם? 

"ניתן לאפיין DNA גם באמצעות בדיקות דם וגם באמצעות רוק. בבדיקת MyBio מעדיפים לבצע בדיקת רוק, שהיא פשוטה וזמינה יותר. החומר המשמר הנמצא במבחנות שבהן נאספת דגימת הרוק שומר על איכות החומר הטבעי עד הגעתו למעבדה".

מדוע קופות החולים ובתי החולים לא מסתמכים על רוק, אלא רק על דם? 

"קופות החולים מבצעות בדיקות על ערכים שונים שאותם ניתן לאפיין רק בבדיקות דם. בבדיקות דם השגרתיות בקופת חולים בדרך כלל בודקים פקטורים שונים כמו רמות ויטמינים בפועל בדם, רמת המוגלובין, רמות שומנים בדם, גלוקוז, אנזימים שונים ועוד. בדיקות אלו מהוות אינדקציה למצב בפועל – הנוכחי של הנבדק במאפיינים הנבדקים. או במילים אחרות, ניתן לומר כי בדיקות הדם מהוות שיקוף של שקלול הפוטנציאל ואורח החיים. בבדיקות רוק בודקים את הדנ"א, שהוא הפוטנציאל. לדוגמה: בבדיקות דם בודקים את רמת החומצה הפולית ברגע נתון. בבדיקת רוק בודקים את הנטייה הטבעית לרמת תקינה/נמוכה של חומצה פולית. המטרה באבחון הגנטי היא אם כן לאבחן נטייה למצב מסוים, לפני שבא לידי ביטוי. בנוסף, בדוח קיימים הרבה קריטריונים אותם לא ניתן בכלל לבדוק את המצב העכשווי – גם לא באמצעות בדיקות דם שגרתיות, למשל – פירוק לקטוז, פירוק קפאין, נטייה להתמכרויות שונות (ניקוטין, אלכוהול) ועוד".

הכיצד נתונים אלה זהים גם אם עושים אותם כעת או בעוד 20 שנה? 

"כל אחד מהמאפיינים הנבדקים בדוח מושפע מעבר לנטייה הגנטית, גם מאורח החיים של הנבדק. עובדה זאת היא הגורם לפער הקיים בין הנטייה הגנטית לתוצאות בפועל. למשל: תמיר אוהב מאטד לאכול בשר והוא בונה את התפריט שלו לפי תזונת פליאו. בדיקות הדם של תמיר זיהו רמות גבוהות מהנורמה של הכולסטרול הרע. בעוד שלפי האבחון הגנטי שלו הגוף יודע לפרק ביעילות את הכולסטרול הרע, מתברר כי האבחון אפיין יכולת מטבולית לא טובה לשומן רווי. הפער בין ממצאי האבחון הגנטי לבין בדיקות הדם מוסבר אם כן בצריכה גבוהה מדי של שומן רווי".

וכמה זה עולה? החל מ-1,650 שקלים – ותדעו הרבה יותר על הגוף שלכם.

לכתבה המלאה >>

© כל הזכויות שמורות | עיצוב: sleepwalkers | מימוש: shoof

fixed_image
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן