מידע וטיפים

מהן בדיקות DNA ביתיות וכיצד הן עובדות?

 

בדיקת DNA ביתית כבר אינה תחום בלעדי של מדע בדיוני או מעבדות חשאיות. ההתפתחות המהירה בתחום הגנטיקה קירבה את ה-DNA לאנשים כדי לעזור להם לגלות מידע חיוני על עצמם ועל בריאותם.

מה להזמין במסעדה – בשר או דגים? כמה כוסות קפה כדאי לנו לצרוך ובאיזו שעה? איך מתח משפיע עלינו? האם אנחנו אוכלים מעבר למה שהגוף שלנו דורש באמת, ואם כן – למה? 

היכולות האלה נראו בעבר כמו סרט מדעי, אך היום, עם ההתקדמות בבדיקת ה-DNA, הגילוי של היכולות הללו לא רק לאפשרי, אלא גם בטוח לחלוטין.

למרות שניתן להשתמש בבדיקות גנטיות למגוון רחב של מטרות, החל מפיצוח מקרים פליליים ישנים ועד זיהוי הורות, כיום משתמשים בבדיקות DNA ביתיות גם כדי לקבוע מהם התזונה והספורט המתאימים לנו ביותר.

 

איך זה עובד?

וריאציה גנטית היא שינוי ברצף הנוקלאוטידים של גן, וכאשר הוריאציה מתרחשת, הדבר משפיע על יכולתו של גן לייצר חלבונים אותם הוא מקודד. לכן בדיקות גנטיות מנתחות שינויים בכרומוזומים, בגנים, בחלבונים או במטבוליטים שלהם.

כאשר אנחנו עושים ניתוח DNA אישי אנו מנתחים מעל ל-50 אתרים (לוקוסים) של ה-DNA. באתר ספציפי של ה-DNA ניתן להחליף את נוקליאוטיד C על ידי T. מכיוון שיש לנו 2 עותקים מכל גן, הוריאציה הגנטית יכולה להתרחש בגן אחד, בשניהם או כלל לא. וריאציה כזו, באתר של DNA ספציפי, נקראת גנוטיפ. לכן, יש לנו 3 גנוטיפים אפשריים: CC, CT או TT – אלה הם אחד הגורמים העיקריים שמדגישים את השוני בין אנשים.

דגימת רוק

בדיקות ה-DNA הביתיות שלנו כוללות ערכת איסוף דגימות רוק, אשר אינה דורשת טיפול או אחסון מיוחדים. בתוך הערכה תוכלו למצוא הוראות מפורטות על השימוש במקלון עם הספוג, אשר באמצעותו נלקחת את דגימת הרוק. לאחר מכן, כל מה שצריך לעשות הוא לשלוח את הדגימה חזרה אלינו עם שליח, אנו שולחים את הדגימה למעבדה מתמחה מורשית משרד הבריאות כאן בישראל שמבצעת את ניתוח הDNA, ובסופו של התהליך מופק דו"ח המשקף את ה-DNA שלך.

 

מה קורה לדגימת ה-DNA שלך במעבדה?

הבדיקות הגנטיות של MyBio מבוססות על הגנוטיפים של ה-DNA של כל אחד מאיתנו, הערכת התוצאות ומתן המלצות ותוכניות פעולה על בסיס הצרכים הספציפיים של כל נבדק.

מבחינה גנטית אנו כמעט זהים, אך בכל זאת ישנן נקודות שונות. הסוג הנפוץ ביותר של וריאציה הוא שינוי בסיס יחיד במיקום מסויים – וריאציה זו מכונה Single Nucleotide Polymorphism או בקיצור SNP (סניפ).

אתם עשויים לחשוב כי וריאציות גנטיות הן נדירות, אך במציאות יש עד 5 מיליון סניפים בגנום אנושי אחד! שפע הסניפים הופך אותם לסמנים גנטיים אידיאליים לגילוי הנטייה הגנטית של האדם לתכונות שונות, אשר נבדקות באבחון שלנו. אנו משתמשים רק בסמנים גנטיים שהוכחו על ידי מחקרים מדעיים בעלי השפעה.

חשוב לנו לציין – אנו לוקחים את אבטחת המידע ברצינות רבה, במיוחד מכיוון שאנו עוסקים במידע פרטי ורגיש של האדם. כל הנתונים שאנו מחזיקים מאוחסנים ומטופלים על פי תקני אבטחה הגבוהים ביותר. בנוסף, כל הדגימות מושמדת לאחר ניתוחן והדו"ח האישי נשמר תחת קוד זיהוי אנונימי.

 

ומה הלאה?

אתם בטח תוהים איך מקלון עם ספוג בקצהו יכולים לספר לנו כל כך הרבה. הרי אין לנו שום גישה פולשנית למעמקי הגוף, ובכל זאת מידע רב מופק ומותאם במיוחד עבור כל אדם – זה בדיוק היופי שבמדע.

אבל, בעוד שיש נטיות מסויימות הכתובות בגנים, אין זה אומר שהמצבים הללו חקוקים באבן. רבים מהם, כמו מחלות לב, סכרת מסוג 2 והשמנת יתר, הם תוצאות של הגנטיקה והסביבה שלנו.

בעקבות ההמלצות באבחון ה-DNA, אנו ממליצים לפנות לאחת מיועצות התזונה שלנו, אשר עברו הכשרה ספציפית בנוגע לדו"ח, ותוכל להתאים את התזונה והפעילות הגופנית על פי הגנים, לשמור עליהם ולחיות בריא וטוב יותר.

 

ידע הוא כוח, וידע המקודד ב-DNA שלנו נותן לנו שליטה על חיינו. על ידי הכרת הסיכונים, הקשבה לגנים והתאמת התזונה והפעילות הגופנית, אנו יכולים לכוון את אורח החיים שלנו ולהבטיח את התוצאה הטובה ביותר.

© כל הזכויות שמורות | עיצוב: sleepwalkers | מימוש: shoof

fixed_image
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן