מקרר, גנטיקה וקורונה

הרבה כבר נכתב ונאמר על הקורונה ועל ההשפעה שלה על הבריאות שלנו, הפיזית, הכלכלית, הנפשית, ובכלל….אין ספק שהגבלת החופש שלנו גורמת למועקה מודעת (או לא)  וכבר נכתב רבות על כך שחלק מהתסכול מוצא את הביטוי שלו בחיבור המתהדק עם המקרר…

מה הסיכוי והסיכון?

לפי מה בעצם נקבע מי "יחטוף" חזק את וירוס הקורונה ועל מי זה הוירוס "ירחף" בקלות?
אנחנו משערים כי גם כאן, בעתיד הלא רחוק, השונות הגנטית תתגלה כמשמעותית….ימים יגידו.
מה שאנחנו יודעים כבר היום שיש משמעות רבה למצב הבריאותי בו נהיה אם נתקל פתאום בוירוס כזה או אחר…
"מחלות רקע", "רמות ויטמין D", הם רק כמה מהסיסמאות הנשמעות בהקשר של ההתמודדות האישית עם הקורונה. ובלי להכנס לדיון על מה משפיע ומה לא, יש הסכמה מלאה שגוף בריא מתגונן טוב יותר. ומרכיב משמעותי בחיזוק ותחזוק הגוף קשור בהכרח בתזונה ובאורח החיים של כל אחד ואחת מאיתנו.

הכל אישי

פרויקט מיפוי הגנום האנושי שהחל ב- 1990 החל לפצח ולחשוף את השונות שיש בין בני אדם. שונות הנובעת ממוטציות באותיות ספורות בסלילים האינסופיים שמגדירים את הגנטיקה האישית של כל אחד ואחת מאיתנו. שונות המגדירה את החזות החיצונית שלנו (שזה מוכר וידוע) אך מעבר לכך עוד אלפי מאפיינים נוספים כולל את הפוטנציאל שלנו לפתח מחלות מסוימות, (על BRCA1  שמעת?) את התגובה שלנו לתרופות, (כן, יכול להיות שלי מתאים Advil  ולך אולי דווקא אקמול יעשה את העבודה…), וכמובן, איזו תזונה ואיזו פעילות גופנית מתאימים לכל אחד מאיתנו.

ואם במקרר עסקינן, הרי שהחיבור של כל אחד ואחת מאיתנו למקרר הנו שונה ואחר, החל מדפוסי האכילה, רגעי החולשה, סגנון האכילה, הכמויות וכמובן החולשות שלנו (מתוק כבר אמרנו?) שונה וייחודי לכל אחד.

המדע בא לעזרת המקרר

האופן בו כל אחד מאתנו מושפע מהתזונה נחקר ע"י תחום מדעי בשם Nutrigenetics וכבר היום באמצעות בדיקה גנטית ( DNA ) המבוססת על דגימת רוק, כל אחד יכול ללמוד ולדעת איך התזונה משפיעה עליו ובצורה מדויקת יותר, מה התזונה המתאימה לו באופן אישי כדי להגיע למשקל, לבריאות ולחיוניות המיטבית שלו. בנוסף, גם מידע אודות הפעילות הגופנית המתאימה לנו טמונה עמוק בגנים שלנו.

מה לעזאזל עושים?

מה לעשות? לשלוט!
לשלוט במה אוכלים, בכמה ובלמה. איזו פעילות גופנית לעשות- כמה ולמה….

כן, יש תקופות שקצת יותר קשה ומאתגר לנהל את עצמנו, בטח כשהשגרה שלנו מופרת, בטח כשהילדים כל היום בבית ובטח כשהמקרר קרוב כל כך….
אז עכשיו, יותר מתמיד חשוב להיעזר בכלים שיכולים לתמוך ביכולת שלנו להחזיר לעצמנו ולו במקצת את השליטה. איך?
בכדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר מתנאים לא אופטימאליים שכאלה, חשוב לנסות ולתכנן מראש התזונה שלנו, את הספונטניות להשאיר לדברים אחרים.

וכאן מגיע המקום של אבחון MyBio שיכול ממש לסייע.

לא הבנתי, אז מה הקשר בין גנטיקה למקרר?

ידע הוא כח, מודעות מסייעת ליכולת לשלוט

ברגע שכל אחד יבין וידע מהי התזונה הנכונה עבורו, יהיה הרבה יותר קל לתכנן ולנהל את התזונה האישית. אבחון MyBio מאפשר לכל אחד לדעת על איזו תזונה יש עליו להתבסס (תהליכים מטבוליים), האם מתאים לי להתבסס על תזונה קטוגנית, או אולי להיות צמחוני? איזה ויטמינים ומינרלים הגוף יודע להפיק מהתזונה, האם יש פוטנציאל לפתח רגישות לגלוטן? או ללקטוז? (מוצרי חלב) ואיך הגוף מגיב לקפאין? כמה קפה בעצם "מותר" לי לשתות?….

במסגרת האבחון של MyBio אנחנו מאפיינים עבורך עשרות פרמטרים שונים ומגוונים הקשורים לתזונה ולספורט ועוזרים לך לדייק את הנתיב האישי שלך לתזונה המיטבית עבורך.
את האבחון מבצעים פעם בחיים והוא לכל החיים כי הגנטיקה… לא משתנה!

ספורט ? – בקורונה?

בכל זמן נתון, סוג התרגול הגופני שעושים צריך להתחשב במגבלות שמטילות הנחיות הקורונה. מגבלת המרחק אליו מותר לצאת למשל, משמעותית כמובן למי שעושה ספורט בחוץ. השינוי בהנחיות ומצבי משבר כאלה בכלל, מחזקים את ההיגיון של בחירה בפעילות גופנית שמתאימה לביצוע בתוך הבית.


שנים רבות לפני ימי הקורונה, אם היית גבר גבר, היית בונה בעצמך סט משקולות מקופסאות פח, מוט ברזל ובטון. היום מתחברים ל- Zoom ולאימון שמועבר דרך האינטרנט. בשני המקרים, מאלתרים ועובדים עם מה שיש. אבל מה עם ה-DNA שלכם? מה הוא אומר בנידון? 

הדו"ח של MyBio יוכל לספק לכם גם כמה וכמה תובנות שימושיות גם בנושא הפעילות הגופנית. החל מאיזו פעילות גופנית מתאימה לך יותר? אירובית ואולי דווקא סיבולת? מהי הנטייה שלכם לפציעות או מהי היכולת של גופכם להתאושש לאחר אימון. גם המידע באיזו מידה גופכם נוטה להרזות בהשפעת פעילות גופנית ניתן לזהות בגנטיקה שלך. את האלתורים כדאי להתאים אם כן לספורט שהכי מתאים, ואולי במקום מוט עם קופסאות, כדי דווקא להשקיע בחבל הקפיצה….

טוב, אז מה עושים?

אז אם כבר הבנת שצריך להתאים את התזונה ואורח החיים שלך באופן אישי ואם המדע נתפס בעיניך כבסיס נכון להתחיל ממנו,
הגיע זמן MyBio!

חברת MyBio הינה הנציגה הבלעדית של חברת geneplante שהינה החברה המובילה בתחום הניטרוגנטיקס.
MyBio מציעה אבחון גנטי נרחב מקיף ומקצועי להתאמת תזונה ספורט ואורח חיים בריא. האבחון, שהוא חד פעמי ולכל החיים, נותן לך אחת ולתמיד המלצות תזונה וספורט המתאימות ספציפית לך.
בנוסף הקמנו מערך שלם של יועצי תזונה ויועצי ספורט שהוכשרו והוסמכו על ידינו על מנת לסייע לאלפי לקוחותינו בניתוח ממצאי הדו"ח באמצעותו נוכל לדייק ולשפר את הרגלי התזונה ולסייע בבניית תוכנית אימונים מותאמת לפי הגנטיקה האישית.

MyBio נשמע טוב?

אבל יש לכם כמה שאלות… השאירו פרטים ממש כאן,
מבטיחים לחזור אליכם כמה שיותר מהר.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן